Porównaj oferty

%

Trochę o kasie. Cóż, nawet największy pasjonat swojej pracy lubi na koniec dnia coś zjeść i ma wydatki. Fajnie jest po dobrze wykonanej pracy usłyszeć – dziękuję i otrzymać sakiewkę. Wyjaśnię więc o co chodzi z tymi procentami w naszej branży. Po pierwsze, nikt nie jest w stanie pracować za darmo. Gdy widzę hasło „0% prowizji”, to zaraz włącza mi się instynkt poszukiwacza i szukam tych brakujących 3% gdzieś indziej. 0% od kupującego oznacza nic innego jak ukryte 3% w cenie. Co przynosi taka cud propozycja kupującym? Otóż, jeżeli cena zawiera ukryta prowizję, to raczej niewielkie będą szanse jej negocjowania. Jeżeli kupujący nie płaci pośrednikowi, nie zawiera z pośrednikiem umowy o pośrednictwo, to pośrednik nie ma obowiązku, aby zadbać o jego interes, o jego bezpieczeństwo. Czyli krótko – zapłacisz i tak prowizję 3%, ale nie otrzymasz usługi oraz karty gwarancyjnej od pośrednika. Głupio? Bardzo.

Aby pośrednik mógł normalnie funkcjonować, powinien zarabiać około 5-6% z transakcji. Jeżeli pośrednik oczekuje 1%, to znaczy, że a) rozkręca interes i takim dumpingiem chce zdobyć nowe oferty, nowych klientów – rozkręca, a więc nie jest znany, nie ma wystarczającego zasięgu, nie ma środków, doświadczenia, słowem niewiele ma do zaoferowania; b) zwija interes i na koniec, rozpaczliwie stara się popłacić przeterminowane rachunki – niezbyt mądrze jest wiązać się z tonącym okrętem; c) w rzeczywistości zarabia na czymś innym, najczęściej na kredycie – wtajemniczeni wiedzą o której bardzo znanej i dużej firmie mowa:)

1% w żadnym wypadku nie daje możliwości zapłacenia za portale (ok 5-7 tys. miesięcznie), nie zapewnia środków na przygotowanie reklam, filmów, prezentacji, opłacenie grafików, specjalistów od mediów społecznościowych, i co najważniejsze na przyciągnięcie i zmotywowanie najlepszych agentów na rynku, bo to nie sprzęt a ludzie sprzedają nieruchomości.

Więc gdy szukasz skuteczności, rzetelnej i fachowej obsługi, a w rezultacie bezpiecznej i korzystnej transakcji, pamiętaj stare porzekadło: „tanie mięso psy jedzą” 🙂

 

img

Zbyszek Barański

Powiązane posty

URZĄD

Mimo całej tej cyfryzacji, automatyzacji itepe, pośrednik musi nadal i często latać do urzędu...

Kontynuuj czytanie
przez Zbyszek Barański

POŚREDNIK – MEDIATOR

Wczoraj sfinalizowaliśmy transakcję. Obie strony wyszły z kancelarii przeszczęśliwe. Ale...

Kontynuuj czytanie
przez Zbyszek Barański

RYNEK WYLECZONY (z pandemii)

W biurach deweloperów ruch w maju jak nigdy dotąd. Wszechmądrzy obserwatorzy i analitycy rynku...

Kontynuuj czytanie
przez Zbyszek Barański